2010. április 24., szombat

Kusza mese

A Kusza mese egyik alkotójaként, a legelső gondolat, ami eszembe jutott az volt, hogy ha valami nem mese, akkor az éppen a médiapedagógia órán közösen létrehozott kis történet. Ettől kezdve, pedig a megválaszolandó kérdések kezdtek a fejemben cikázni. Akkor vajon:

Mitől mese a mese?
Meglátásom szerint egy történet akkor válik mesévé, ha a gyerekek lelki világára épül. Olyan történetet dolgoz fel, amit a gyerekek értelmi képességükből kifolyólag képesek befogadni. Számomra egy történet akkor válik mesévé, ha a fantázia szárnyalását teszi lehetővé, oly módon, hogy magával ragad, és élményt nyújt.

Mitől nem mese egy mese?
Ha ez a kérdés az előző ellentéte, akkor értelem szerűen attól, hogy a fent leírtak nem érvényesülnek benne. Mindezek mellett, úgy gondolom, hogy egy "mese" attól nem lesz mese, mert egyszerűen nem szól semmiről, és csak a mesére jellemző eszközökkel megalkotott "valami".

Mitől jó egy mese?
Az életben senki sem egyforma. Ebből kifolyólag a jó mese fogalma is mindenki számára mást jelent. Az én értelmezésemben a jó mese tartalmas, színes, és fantáziadús. Gyermekbarát, szórakoztató, de mindezek mellett fejlesztő jelleggel is bír, valamint példát nyújt a gyerekeknek.

Miért kell, hogy jó legyen egy mese?
Véleményem szerint, azért kell, hogy jó legyen egy mese kimagasló szerepe van a gyerekek lelki világának fejlődésében, illetve magas nevelő-oktató jelleggel bír, amit érdemes kihasználni.

2010. április 16., péntek

Hat gondolkodó kalap

A "hat gondolkodó kalap" módszerről az edddigiekben még csak hallomásból sem értesültem. A róla szóló leírás olvasása közben folyamatosan negatív és pozitv gondoltatok váltották egymást bennem.
Összességében érdekesnek, és igen hatásosnak feltételezem a döntéshozatal folyamatában való alkalmazását, de nem a gyerekek körében. Úgy gondolom a felnőttek érettebb gondolkodása szükséges a módszer lényegének megértéséhez, valamint ahhoz, hogy átlássák miért is van szükség alkamazására.
Pedagógiai szituációban való alkamazását a kis gyerekek körében teljességgel lehetetlennek tartom, sőt talán még a felső tagozaton sem gondolom kivitelezhetőnek működtetését. Az általános iskola különböző tagozatain a gyekeknek még konkrétan megfogalmazott utasításokra, elvárásokra, illetve tanári befolyás általi konfliktus- és vitahelyzetek megoldására van szükségük. A megfelelő korosztálynak a kamaszokat, azaz a középiskolásokat tartom, akik már fel vannak vértezve olyan fokú fegyelemmel és figyelemmel, amely a módszer alkalmazásához szükséges lehet. Azt, hogy a velük való munka során pontosan hogyan tudnám alkamazni, tapasztalatok hiányában, ebben a pillanatban nem tudnám meghatározni, de különböző vitahelyzetekben elképzelhetőnek tartom alakamazását, kivitelezhetőségét.

2010. április 10., szombat

Biztonságos böngészés

Az internet információs és szabadidőeltöltési lehetőségek bázisa, vagy újkeletű bűnözési szintér. Magam is gyakorlott internetező vagyok, ezért kiváncsian vágtam bele a megadott oldal feltérképezésébe.
A kezdő oldalon található videok megnézésével kezdtem a feladatot, mert úgy véltem kellően összefoglalják a fontos tudnivalókat. Az összeset végignézve egyetlen gondolat jutott az eszembe: "na végre!!!!"Néhány évvel ezelőtt rendszeres csetelő voltam, és a videokban elhangzott veszélyforrásokkal magam is találkoztam. Akkor nem is gondoltam, hogy talán veszélyben lehetek a különböző ismeretlen emberekkel folytatott beszélgetések, és kéréseik miatt. Szerencsére a szüleim gyanakvó, és nyitott szemmel járó gyereknek neveltek, így sohasem dőltem be a túlzottan kedves, barátkozni vágyó idegeneknek.
Úgy gondolom a chat mellett, a másik jelentős veszélyforrás a közösségi oldalak, és ellennőrizetlenségük. Saját környezetemben is tapasztalom, hogy a kamasz lányok gondolkodás nálkül, különböző pikáns képekkel népszerűsítik magukat, és keresnek barátokat.
A Biztonságos böngézés programot egy nagyon jó eszköznek tartom a fentebb leírtak kivédésére, és fontosnak tartom a minél népszerűbbé tételét. Úgy gondolom, minden iskolában kötelezővé kellene tenni, mindezekmellett a szülők tájákoztatását tartom még fontos feladatnak, mert szerintem ők a kulcsszereplői a program hatásos működésében.
Három fogalom megléte esetén tartom kivitelezhetőnek a program sikeres működését, melyek a tájékoztatás, oktatás és az összefogás.