2010. március 31., szerda

10 "világrengető" weboldal

Nagy kiváncsisággal kezdtem neki az elolvasandó cikknek, amely az elmúlt évek 10 legnagyobb érdeklődésű weboldalával foglalkozik. Érdekesnek találtam a benne leírtakat, de nem tartom egy míves munkának. Valószínű nem is a tudományosság céljából készült.
A benne közölt internetes oldalak egyáltalán nem leptek meg, hiszen mindennapjainkban elég gyakran találkozunk velük, és hozzájuk hasonlókkal, hiszen ez a jelen és a jövő.
A 10 oldal közül négynek rendszeres látogatója vagyok, egyről pedig igen sokat hallottam. Ez a Twitter. Már régóta kiváncsi vagyok, hogyan is működik, ez a sokak által preferált mini napló rendszer, így a feladatból kifolyólag regisztráltam. Sajnos azt kell, hogy mondjam, egyáltalán nem nyűgözött le. Előfordulhat, hogy csak azért, mert nem értem még a lényegét, de eddig igen negatív kép alakult ki róla.
Éppen ezért, egy másik oldal leírása mellett döntöttem. Ez pedig a mindenki által ismert Facebook, ami egyben az egyik kedvenc oldalam is. Első pillanattól kezdve elnyerte a tetszésemet, mivel egyszerűen kezelhető, érdekes, szórakoztató, mindig megújul, és természetesen segít fenntartani a kapcsolatot a régi ismerősökkel.

2010. március 14., vasárnap

Digitális tananyagok, eszközök linkgyűjteménye

http://www.digitalistananyag.hu/webset32.cgi?StudyGuard2@@HU@@246@@504811042-a link alatt található interaktív tananyagok minden tantárgyhoz megtalálhatóak. Meglepő volt számomra, hogy külön sajátos nevelési igényű gyerekek számára is készítenek ilyen tananyagot. Az oldalon emelett, találhatóak interaktív eszközök, és pályázatok, képzési lehetőségek is, tehát az oldal valójában egy digitális tanulásról szóló bázis.
http://www.oki.hu/oldal.php?tipus=cikk&kod=1999-04-ta-Karpati-Digitalis-ezen link alatt a digitális tanítás módszereiről olvashatunk. A tanulmány a digitális tanuláshoz szóló szakirodalmakat foglalja össze, bemutatja a digitális oktatás eszközeit, azok értékelését, valamint a tantárgyakban való alkalmazhatóságukat.
http://www.oki.hu/oldal.php?tipus=cikk&kod=2004-12-ta-hunya-celebrate- a link egy digitális tananyagot fejlesztő projekt összefoglalását tartalmazza, annak fázisait mutatja be. A tanulmány írója számos problémára kitér, melyek a digitális oktatás folyamán felmerülnek, valamint olyanokra is, amelyek az útját állják az ilyen típusú oktatásnak.
http://www.interaktivoktatastechnika.hu-ezen link alatt az Interaktív Oktatástechnikai Portál található, amelyen minden megtalálható, ami a digitális tananyaggal való oktatáshoz kapcsolódik. Az oldal rengeteg információt tartalmaz, érdemes mindenkinek meglátogatnia, akit egy kicsit is érdekelnek a digitális tananyagok. Az eddigiekben már sokat hallottam a tananyagokról, de élőben még sosem találkoztam velük, de ezen az oldalon digitális tananyag részletek is megtalálhatóak, amit nagyon hasznosnak találtam.

2010. március 13., szombat

Tanári jelenlét személyes élménye

A világ folyamatosan változik, ennek következtében a tanulás-tanítás jelenségének is változnia kell. Évezredek ideje alatt a diákok felnőttektől, tanítóktól, tanároktól tanultak, ennek formája azonban nem mindig volt egyforma. Tanárra tehát mindig is szükség volt, és én úgy gondolom, hogy mindig szükség lesz, viszont az már más kérdés, hogy milyen formában. A tanári szerep változását már az alsó tagozatról, felső tagozatra lépő diákok is érzékelik, hiszen a tanárok viselkedése, elvárásai már ebben a folyamatban is megváltoznak.. A középiskolába lépéssel ez a különbség még látványosabbá válik, hiszen ott a tanulókat méginkább az önállóságra készítik fel, éppen ezért a tanárnak már csak kevés szerep jut.
Tanulmányaim során a közoktatás előbb említett, mindhárom szintjén akadtak olyan személyek, akiktől sokat tanulhattam, és akiknek köszönettel tartozom azért, ahol most vagyok. Ezeknek a tanároknak a száma azonban csak három. Közös tulajdonsága ezen személyeknek a határozott fellépés, a tudatosság, a kellő fegyelem, az önállóságra, önmegvalósításra tanító, terelgető, segítő tanári szemléletmód. Ezek a tanárok példaértékűek voltak számomra, bármikor számíthattam rájuk, és ami a legfontosabb az irányítás mellett, partnerek is voltak a tanulásban.
4.heti feladat az öt, legjobban tetsző blogbejegyzés kiválasztása. Ezek a következők:
1. http://ebertorsolya.blogspot.com oldal első bejegyzése a médiapedagógiai/médiumpedagógiai tanulmányról. Ebben a bejegyzásben nagyon megtetszett, hogy az egyes digitális eszközök oktatásban való alkalmazásának lehetőségét a blog írója továbbgondolta, és elképzelte, hogy ő hogyan tudná ezt a lehetőséget hasznosítani a későbbi munkavégzése során.
2. http://mediaped.blog.hu-ezen az oldalon is az első bejegyzés nyerte el a tetszésemet. érdekesnek találtam, hogy a bejegyzésben a hangsúly nem is a tanulmány reflexióján, hanem abból kiindulva, az internet térhódításával foglalkozik, és annak hangsúlyozásával, hogy a tanároknak igen nagy szerepük kellene, hogy legyen a helyes internethasználat megtanításában.
3. http://mediaped-2010-2.blog.hu-az oldalon található Barabási Albert-Lászlóval készített interjúról írt reflexió tárgyilagossága, valamint tömör összegzése, közérthetősége miatt került be az öt kedvenc bejegyzés közé.
4. http://mediaped.blog.hu- a fogalomtérkép készítésének tapasztalatairól írt bejegyzés igencsak megmosolyogtatott. Az író őszintesége nagyon tetszett, valamint az a felismerés, hogy hozzám hasonlóan mások sem ismerik pontosan a konnektivizmus fogalmának tartalmát.
5.http://mediaped-2010-2.blog.hu-a fogalomtérkép készítéséről írt bejegyzés, leginkább azért, tetszett, mert írója, szinte ugyanazokat a gondolatokat fogalmazta meg, amelyeket én is. Ebből kifolyólag pedig, megnyugtató volt számomra, hogy másnak is gondot okozott a fogalomtérkép elkészítése, nem is a prgogram idegensége, hanem inkább magának a fogalomnak az ismeretlensége miatt.