2010. február 23., kedd

Első fogalomtérkép készítése

Túl vagyok a harmadik feladaton is,és meg kell, hogy mondjam, saját magamnak is meglepetést okoztam. Első olvasatra a feladat teljesíthetetlennek tűnt, mivel még a konnektivizmus fogalmával sem voltam tisztában, így csak halasztgattam a dolgot. Ma viszont, elhatároztam, hogy megcsinálom.
Az interneten utánaolvastam, hogy mit is értenek pontosan a fogalom alatt, majd egy lapra elkezdtem összegyűjteni, hogy számomra mit is jelent a konnektivizmus. Első nekifutásra igen kevés dolog jutott eszembe, majd egyre több mindent tudtam társítani hozzá, persze ezek nem biztos, hogy valóban hozzá is tartoznak.
Mindezek után jött a program, ami elsőre igencsak rémísztőnek tűnt. Sőt, miután regisztráltam méginkább elbizonytalanodtam, és mindezek mellett folyton az járt az eszemben, hogy miért van erre szükségünk. A programok parancsszavait ismerve rájöttem, hogy ez feladat igenis megoldható, sőt az ismerkedés vele, olyan, mint egy felnőtt játék. A fogalomtérkép tehát elkészült, és mint kiderült eddig is készítettem már, csak nem az volt a neve, és nem programmal, hanem kézzel készült:D
Összegzésképpen elmondhatom, hogy a kezdeti, igen erős ellenszenv ellenére, a feladat végül elnyerte a tetszésemet. A program nagyon tetszik, és úgy gondolom, hogy az elkövetkezőkben alkalmazni is fogom.

2010. február 15., hétfő

Beszélgetés a klubban - Vendég: Barabási Albert-László

Egy újabb feladat teljesítése. Ezúttal, a hagyományostól kicsit eltérően. A Magyar Televízió honlapján elérhető videó megtekintése volt a heti teendőnk. A Beszélgetés a klubban c. műsorban Betlen János a neves kutatót, Barabási Albert-Lászlót látta vendégül, akit a hálózatelmélet kialakulásáról, fejlődéséről, mai helyzetéről kérdezett. A beszélgetés folyamán bejátszott előadásában erről hallhatunk beszámolót.
A téma érdekesnek ígérkezett, izgatottan figyeltem az előadást. Egy idő után azonban azt vettem észre, hogy egyre követhetetlenebbé válik. A túl sok információ következtében mindinkább "elveszítettem a fonalat", így már a téma sem érdekelt annyira.
Összességében elmondhatom, hogy a feladatot érdekesnek találtam, habár a témát tőlem igen távolinak éreztem, viszont ismeretbővítés szempontjából nem volt hiábavaló. Örülök, hogy vannak olyan feladatok, amelyek a megszokottól eltérnek, és lehetőséget adnak az ismeretek olyan bővítésére, amelyre magunktól nem vállalkoznánk.

2010. február 4., csütörtök

Mrázik Julianna-Médiumpedagógia- A médiumok alkalmazása az oktatásban

A tanulmány egy tökéletes összefoglalása annak, ami a tanárok/pedagógusok képzéséből általában kimarad, vagy csak nagyon kivételes esetekben valósul meg.
Érintőlegesen bemutatja az oktatásban alkalmazható médiumokat, kitérve azok pontos meghatározására, az esetleges félreértelmezések, fogalomzavarok kiküszöbölése miatt.
Úgy vélem, a tanulmányban felsorolt eszközök, azok igen részletes leírása, mennyisége, oktatásban alkalmazhatósága rávilágít a jövő, sőt, néhol már a jelen iskolájára, az elvárandó tanári kompetenciákra, illetve arra, hogy igen nagy változásokra van szükség az oktatási rendszer szinte egészében. Úgy gondolom, ezen eszközök ismeretét, oktatásban alkammazhatóságát autodidakta módon elsajátítani képtelenség. Fontos lenne a pályára készülők gyakorlati tapasztalatszerzésére ezen a téren, hiszen az iskolába kerülő diákok az említett eszközök többségének, nem ritka esetben már mesteri felhasználói, alkalmazói. Számomra a tanulmány egy újabb fejlődési, ismeretbővítési irányt mutatott, a jövőt, annak iskoláját, és azt, hogy ezeknek az iskolának tanárra is szükségük van, mégpedig olyanra, aki fejlődőképes, mer változtatni, és változni.